Dana 15. prosinca 2023. godine održana je Završna konferencija projekta Pogled prema naprijed.
Svrha završna konferencije jest širu javnost upoznati s ciljevima projekta i dobrobitima koje proizlaze za organizacije civilnog društva, ali i za cjelokupnu zajednicu.
Temeljni ciljevi projekta jesu :
- Jačati kapacitete OCD-a aktivnih u lokalnim zajednicama za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim problemima.
- Unaprijediti kapacitete organizacija civilnog društva za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama
Projektom su osnaženi zaposlenici i članovi te su u rad Udruge uključeni volonteri.
Zaposlenici udruge su pri POU Knin prošli verificiranu izobrazbu u području knjigovodstva i upravljanja projektima dok su članovi i volonteri imali priliku sudjelovati na radionicama mekih vještina, volonterstva, informatike i šivanja. Cilj edukacija i radionica jest osnaživanje članova i zaposlenika Udruga kako bi svojim znanjem i iskustvom potpomognuli rad organizacija civilnog društva.
Održane su četiri građanske inicijative s ciljem demonstraciju izrade zaštitnih maski, pružanja prve pomoći, reagiranja u kriznim situacijama te promicanja volonterstva. Članovi kninske ispostave HGSS-a prezentirat su pružanje prve pomoći te su skrenuli pozornost na najvažnije elemente sigurnosti pri boravku u prirodi, protupožarne zaštite u kućanstvu te reagiranja u kriznim situacijama.
Održana su i četiri sastanka s predstavnicima partnerske udruge s ciljem prezentiranja tijeka projekta te analiziranjem postojećih situacija. Također je održan Okrugli stol na kojem su nazočili zaposlenici, članovi i volonteri kako bi podijelili svoja iskustva i zapažanja koja su stekli za vrijeme sudjelovanja u projektnim aktivnostima te kako bi se iznijeli prijedlozi za buduću suradnju i rad.
Izrađen je digitalni priručnik za samopomoć i podršku ranjivim skupinama s ciljem skretanja pozornosti na najvažnije elemente ponašanja i reagiranja u kriznim situacijama. Priručnik je dostupan na društvenim mrežama te računalima u prostorijama udruga.
Početkom listopada za zaposlenike, članove i volontere organizirano je studijsko putovanje u Zagreb kako bi se posjetile udruge koje se bave volonterstvom i humanitarnim radom. Posjećene su udruge u Gračacu i Zagrebu s ciljem prenošenja primjera dobre prakse u lokalnu zajednicu.
Projektom su osigurana sredstva za osvježenje, održavanje web stranice te promotivni materijal.
Također, projektnim sredstvima je kupljena oprema kako bi se radionice mogle što kvalitetnije odraditi.
Uz početnu konferenciju održana je i završna konferencija kako bi se prezentirali rezultati projekta.
Projektom su zaposleni voditeljica projekta te dvije koordinatorice projekta.
Projekt je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda s 85% (50.695,34EUR) udjela te sredstvima iz državnog proračuna Republike Hrvatske s 15% udjela (8.946,24EUR). Ukupna vrijednost projekta jest 59.641,58EUR, te traje 18 mjeseci.